1. Keljen fel az ágyból, ha nem tud elaludni
Bár elsőre furcsán hangozhat, ha lefekvés után 20 percen belül nem sikerül elaludnia, érdemes felkelni és valami nem megerőltető tevékenységet végezni. Körülbelül 45 perc ébrenlét után próbálkozzon meg újra az alvással. Ha ugyanis hosszasan forgolódik és aggódik az alvás hiánya miatt, a feszültség csak tovább rontja a helyzetet. Rövid idő után, amikor újra próbál lefeküdni, nagyobb eséllyel tud majd ellazulni és elaludni.
2. Korlátozza az alkoholfogyasztást
Míg sokan tudják, hogy a koffeines italokat érdemes kerülni lefekvés előtt, kevesen figyelnek az alkohol hatására. Bár kis mennyiségben az alkohol segíthet az elalvásban, pár órával később stimuláló hatást fejthet ki, ami zavarhatja az alvást. Érdemes tehát az éjszakai műszak alatt és utána kerülni az alkoholt, hogy a pihenése zavartalan lehessen.
3. Ne nézze az órát
Az idő állandó ellenőrzése csak növeli a belső feszültséget, ami megnehezíti az elalvást. Ha nem tud aludni, fordítsa le az órát, hogy ne érezze az idő figyelésének kényszerét. Az idő iránti szorongás csak tovább fokozza a stresszt, amely akadályozza a pihenést.
4. Figyeljen az étrendjére
Az éjszakai műszak alatt fontos, hogy könnyen emészthető, tápanyagokban gazdag ételeket válasszon. Olyan ételek fogyasztása javasolt, amelyek vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, hogy a szervezet könnyen feldolgozhassa őket, és elkerülhetők legyenek a gyomorpanaszok, amelyek zavarhatják a pihenést. A tejtermékek különösen ajánlottak, mivel fehérjében gazdagok és segítik az elalvást.
5. Forduljon szakemberhez, ha a probléma tartós
Sok esetben az alvászavar valamilyen más probléma kísérő tüneteként jelentkezik. Ha tartósan nehézségei vannak az alvással, érdemes orvosi tanácsot kérni, mivel az alvásproblémák gyakran összefügghetnek egyéb, kezeletlen egészségügyi problémákkal.Az éjszakai műszakhoz való alkalmazkodás nem mindig könnyű, de a fenti tanácsok betartásával javítható az alvás minősége és elősegíthető a kipihentebb, egészségesebb élet.